Blogi

Lue uusimmat blogikirjoituksemme.

Kaikki kirjoitukset

Olemme mukana PulPaper 2022 -messuilla

Syncron Tech on mukana metsäteollisuuden johtavassa kansainvälisessä PulPaper 2022 -tapahtumassa, joka järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 7.-9.6.2022.

PulPaper 2022 -tapahtuma koostuu näyttelystä, yritysvierailuista, verkostoitumistilaisuuksista ja konferenssista. Konferensissa käsiteltäviä teemoja ovat IT and Automation, Environment and Sustainability, Safety and Risk Management, New Textile Products, Efficiency ja Packaging Solutions.

 

Kestävä kehitys - sustainability - on kaikkien agendalla. Syncron Techin pääteemana PulPaper 2022 messuilla on energia. Meillä on sen hallintaan oivat ratkaisut.

ISyncPower_mobile_operations_management_T-ratkaisuillamme hoidetaan energiatehokkuus, omien ja ostettujen resurssien hallinta ja osallistuminen eri sähkö-, ja kaasumarkkinoille, sekä energiatehokas voimalaitosten ajo ja päästöjen seuranta.

Kerromme mielellämme myös MES, APS ja IoT ratkaisuistamme.

 

Lämpimästi tervetuloa vierailemaan osastollamme 6b61. Nähdään messuilla!

 

Lue tapahtumasta lisää, vältä ruuhkat ovella ja rekisteröidy mukaan täältä.

 

Syncron Tech
Syncron Tech toimittaa teollisuuden ja energiatoimialan tuotannonhallinnan ohjelmistoratkaisuja pilvipalveluna ja järjestelmätoimituksina.

Sinua voisi kiinnostaa myös nämä

Sähköverkko entistä joustavammaksi

Kuten aiemmassa blogissamme kirjoitimme tuli sähkömarkkinalakiin kesällä 2025 muutos, jonka ansiosta toisiinsa kytketyt tuotantoyksiköt ja sähkövarastot voidaan liittää sähköverkkoon yhteisellä liittymisjohdolla, vaikka ne sijaitsisivat eri kiinteistöllä. Tämä ja muut sähkömarkkinalain äskettäiset muutokset sekä markkinatilanteen kehitys alentavat verkkoon liittymisen kustannuksia. Nämä muutokset mahdollistavat osaltaan entistä joustavamman sähköverkon, jossa hybridivoimalaitokset voivat toimia kiinteänä osana energiakokonaisuutta. Sähköjärjestelmän kehitys on jatkossakin laaja-alaista ja myös tuotantolaitosten koot kasvavat. Näkemyksemme mukaan tulevaisuudessa rakennetaan yhä enemmän yli 110 kV -järjestelmiä, ja tällöin on tärkeää, etteivät sähköverkkolupa ja byrokratia muodostu esteeksi isoille hankekokonaisuuksille.

Käyttö ja kunnossapito -ajankohtaispäivät Oulussa 3.-4.9.2025

Syncron Tech on mukana Suomen Uusiutuvien järjestämillä Käyttö ja kunnossapito -ajankohtaispäivillä 3.–4.9. Oulussa!

CxO Industry 2025 -tapahtuma 3.9.2025

Syncron Tech on mukana ensi viikolla järjestettävässä CxO Industry 2025 -tapahtumassa!